حدیث روز
حضرت رسول اکرم صلی الله علیه وآله: کسی‌که قائم از فرزندان مرا انکار کند، پس همانا مرا انکار کرده است - مصدر کتاب منتخب الاثر تألیف آیت الله العظمی صافی قدس سره

دوشنبه, ۲۵ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 15 July , 2024 ساعت ×
غدیر عید الله اکبر روز عهد معهود
۰۹ تیر ۱۴۰۳ - ۱۳:۱۱
استاد عالیقدر حاج محمد حسن صافی گلپایگانی در دیدار با جمعی از مبلغان غدیر پیرامون غدیر و اهمیت رسالت نشر فرهنگ غدیر بیانات مبسوطی ابراز داشتند.
پ
پ

غدیر عید الله اکبر روز عهد معهود

استاد عالیقدر حاج محمد حسن صافی گلپایگانی دامت توفیقاته در دیدار با جمعی از مبلغان غدیر در دهه مبارک ولایت سخنان مبسوطی پیرامون غدیر ابراز داشتند که در زیر می توانید بیانات ایشان را مشاهده نمایید.

بسمه تعالی

 

پیامبر گرامی مبلّغ اول غدیر

استاد عالیقدر حاج محمد حسن صافی گلپایگانی در دیدار با جمعی از مبلغان غدیر با تاکید بر ترویج فرهنگ غدیر فرمودند: مبلّغ اول غدیر و مبلّغ اول ولایت آقا امیر المومنین علیه السلام، خود شخص رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم می باشند.

خداوند متعال در آیه «یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک…» به رسول خود خطاب کرد که آنچه را که ما بر تو وحی کردیم و فرستادیم به مردم ابلاغ کن. اگر این تبلیغ را انجام ندهی اصل رسالتت تکمیل نشده است.
خود حضرت در خطابه غدیر فرمودند که فَلْیُبَلِّغِ الْحاضِرُ الْغائِبَ وَالْوالِدُ الْوَلَدَ إِلى‏ یَوْمِ الْقِیامَهِ. همه شیعیان امیر المومنین علیه السلام را موظف نمودند که باید این امر تبلیغ ولایت را انجام دهند و حاضرین به غائبین اطلاع دهند و این وظیفه تبلیغ باید تا قیامت ادامه داشته باشد.

 

خون دل علمای سابق در نشر رسالت غدیر

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود با تشکر از تلاش هایی که در جهت نشر رسالت غدیر صورت گرفته است، به اهتمام طلاب بر ترویج فرهنگ غدیر تأکید کردند و افزودند: مرحوم علامه امینی رحمه الله علیه برای این کتاب شریف غدیر چه زحمت ها که کشیده و چه خون دلها که نخورده است. با چه وسایلی آن زمان مشغول نوشتن این کتاب بوده و از این شهر به آن شهر می رفتند تا بتوانند حدیثی یا روایتی را درباره وجود مقدس امیرالمومنین علیه السلام پیدا بکنند و در این کتاب شریف بیاورند.

کتاب عبقات مرحوم میر حامد حسین را ببینید که چطور اینها این کتاب ها را نوشته اند. این کتاب ها دریایی از معارف هستند و این توفیقی بوده است که خداوند متعال به آنها داده است در آن زمانی که این کارها واقعا مشکل بوده است.

تلاش های علما در آن زمان و حتی این زمان در راستای تبلیغ غدیر و ولایت امیر المومنین علیه السلام در حالی بوده است که دشمنان همیشه بوده اند و چه علما که در راه ولایت شهید شدند مانند آنچه که در کتاب شهدای فضیله مرحوم علامه امینی رحمه الله علیه آمده است.

 

زیارت و زیارتنامه امیر المومنین علیه السلام

استاد درس خارج حوزه با اشاره به حدیثی از امام رضا علیه السلام که فرموده بودند «هر جا هستید روز غدیر خودتان را پیش آقا حضرت علی علیه السلام در نجف برسانید» افزودند: این توفیقی نیست که نصیب هر کسی بشود ولی دلها روز غدیر باید به همان سمت باشد که رسول گرامی اسلام دست مبارک امیرالمومنین را گرفتند و به مردم معرفی کردند.

زیارت امیرالمومنین علیه السلام در روز عید غدیر را که از وجود مقدس امام هادی علیه السلام صادر شده است، مطالعه بفرمایید. این زیارت را تفسیر و تبیین کنید. با فراخوانها و مقالاتی که گردآوری می کنید به نشر معارف اهل بیت علیهم السلام اهتمام ورزید.

این زیارت بسیار پرمحتوا و پرمعناست که امام هادی علیه السلام درباره امیرالمومنین علی علیه السلام بیان می کنند. باید حوزه های ما در نشر این وظیفه و رسالت در میان مردم تلاش کنند. رسالت اسلام همان رسالت تبلیغ ولایت امیرالمومنین علیه السلام است.

 

مظلومیت امام علی علیه السلام در بین شیعیان

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی قدس سره می فرمودند که صاحب عبقات وقتی این کتاب را نوشتند به ایشان گفتند که ممکن است که خیلی از ناحیه نواصب مورد اذیت و آزار قرار بگیرید. فرمود که کدام شهر بیشتر از همه به سبّ امیر المومنین علیه السلام می پردازند؟ من همانجا میروم. ایشان به آن شهر رفتند و در آنجا مشغول تبلیغ فضائل امیر المومنین علیه السلام شدند.

آنطور که علمای سابق ما در ابلاغ رسالت غدیر جانفشانی کردند، ما که داعیه ی تبلیغ داریم تلاش نکرده ایم و متاسفانه باید گفت که امیرالمومنین علی علیه السلام در بین خود ما هم مظلوم هستند و این ناراحت کننده است.
وقتی ابن ابی الحدید بعضی از خطبه های غدیر را بیش از دویست بار خوانده اند و یا جرج جرداق نویسنده مسیحی کتاب صوت الهدایه الانسانیه وقتی امام علی علیه السلام را معرفی می کند می گوید من بعضی از خطبه های نهج البلاغه را هزار مرتبه خوانده ام؛ متوجه می شویم که چقدر نهج البلاغه در بین ما غریب است.

 

لزوم اختصاص رشته غدیر شناسی در حوزه

لازم است رشته ای از رشته های علوم فقهی و دینی حوزه به مسئله غدیر اختصاص یابد و رشته نهج البلاغه شناسی و غدیرشناسی مورد اقبال طلاب قرار گیرد و کتاب هایی مانند الغدیر علامه امینی و عبقات مرحوم میر حامد حسین که دریایی از معارف علوی هستند در حوزه های علمیه تدریس شود و اگر این کار انجام شود آن وقت است که می توان گفت رسالت واقعی حوزه ها را انجام داده ایم.

انتظار وارث غدیر از طلاب علوم دینی

صاحب غدیر امروز وجود مقدس امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف می باشد که وارث غدیر و یادگار غدیر خم است و تمام انبیای الهی منتظر ظهور آن حضرت بودند و ما که می گوییم سرباز امام زمان هستیم باید ببینیم ایشان از ما چه می خواهد و در پی رضایت آن حضرت قدم برداریم.

 

عید غدیر عید الله اکبر

ایشان با اشاره به حدیثی از امام صادق علیه السلام که عید غدیر را عیدالله الاکبر خوانده اند فرمودند: هر جا ذکر امیر المومنین علیه السلام شود آنجا محل عبادت است. همه انبیای الهی روز غدیر را عید می گرفتند و شادی می کردند.

هُـوَ عیـدُاللّه ِ الاْکبَرُ،وَ ما بَعَثَ اللّه ُ نَبِیـا اِلاّ وَ تَعَیدَ فِى هذَا الْیومِ وَ عَرَفَ حُرْمَتَهُ وَ اِسْمُهُ فِى السَّماءِ یوْمُ الْعَهْدِ الْمَعْـهُودِ وَ فِى الاْرْضِ یوْمُ الْمیثاقِ الْمأخُوذِ وَ الْجَمْعِ الْمَشْـهُودِ.

اسم غدیر در آسمان ها به نام روز عهد معهود است یعنی روزی که خداوند متعال برای ولایت امیر المومنین علیه السلام از تمام انسان ها و تمام انبیای الهی پیمان گرفت.

امام رضا علیه السلام می فرماید: ان یوم الغدیر فی السماء اشهر منه فی الارض؛ روز غدیر در آسمانها مشهورتر است نسبت به زمین ما. در آسمان ها ملائکه و فرشتگان مقرب الهی در این روز جشن می گیرند و به همدیگر تبریک می گویند.

امام رضا علیه السلام می فرماید: یوم التبسّم فی وجوه النّاس من اهل الایمان ؛ چه عبارت و تعبیر زیبایی دارند که می فرمایند درچهره های مردم وقتی به همدیگر می رسند تبسم وجود د ارد. یعنی روز عید غدیر روز شادی و نشاط آنها است.

مگر ائمه علیهم السلام نفرموده اند که شیعتنا خلقوا من فاضل طینتنا یفرحون لفرحنا و یحزنون لحزننا ؛ آنها فرح و شادی شان روز عید غدیر است.

 

اهمیت تبلیغ غدیر

مرحوم آیت الله العظمی والد وقتی اشخاص می آمدند واز فعالیتهای تبلیغی غدیر برایشان صحبت می شد خوشحال می شدند و می فرمودند که یا لیتنا کنا معکم؛ ای کاش بنده هم در خدمت شما بودم.

این امری که شما در آن فعالیت می کنید یک واجب کفایی است که از روی دوش دیگران بر می دارید هرچند که باید هر کسی به فراخور شأن و جایگاهی که دارد در امر تبلیغ غدیر کوشا باشد.

اگر کسی بخواهد خودش را شیعه امیر المومنین علیه السلام بداند و بخواهد در محضر حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها سربلند باشد باید نسبت به آقا در امر ولایت عرض ادبی داشته باشد و احترامی بکند و این عرض ادب برای یک مرجع تقلید به یک گونه است و برای طلبه به گونه ای دیگر است.

خداوند ان شاء الله همه ما را از پیروان راستین مولا امیر المومنین علیه السلام و از سربازان واقعی وارث غدیر قرار دهد.

 

تصاویر دیدار را می توانید از لینک زیر مشاهده نمایید:

تصاویر دیدار با جمعی از مبلغان غدیر در دهه مبارک ولایت

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وبسایت منتشر خواهد شد.