حدیث روز
حضرت رسول اکرم صلی الله علیه وآله: کسی‌که قائم از فرزندان مرا انکار کند، پس همانا مرا انکار کرده است - مصدر کتاب منتخب الاثر تألیف آیت الله العظمی صافی قدس سره

یکشنبه, ۲۴ تیر , ۱۴۰۳ Sunday, 14 July , 2024 ساعت ×
احکام نگاه کردن
۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۳
احکام نگاه کردن در توضیح المسائل حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی قدس سره
پ
پ

احکام نگاه کردن

مسأله 2442. نگاه‌کردن به بدن زن نامحرم و دختری که نه سالش تمام نشده، ولی خوب و بد را می‎فهمد، و نگاه‌کردن به او عادتاً امکان تهییج و تحریک شهوت دارد، و همچنین نگاه‌کردن به موی آنان؛ چه با قصد لذت و چه بدون آن حرام است، و نگاه‌کردن به صورت و دست آنان اگر به قصد لذت باشد حرام است، و بدون قصد لذت هم بنابر احتیاط ترک لازم است، و نیز نگاه‌کردن زن به بدن مرد نامحرم حرام می‎باشد.

مسأله 2443. اگر انسان بدون قصد لذت به صورت و دست زنان کفار و جاهایی از بدنشان در صورتی که نترسد که به حرام بیفتد، اشکال ندارد.

مسأله 2444. زن باید بدن و موی خود را از مرد نامحرم بپوشاند، بلکه احتیاط واجب آن است که از پسری هم که بالغ نشده، ولی خوب و بد را می‎فهمد، و از نگاه‌کردن تحریک و تهییج شهوت او عادتاً ممکن باشد، بدن و موی خود را بپوشاند.

مسأله 2445. نگاه‌کردن به عورت دیگری حتی به عورت بچه ممیزی که خوب و بد را می‎فهمد حرام است، اگر چه از پشت شیشه یا در آینه یا آب صاف و مانند این‌ها باشد، ولی زن و شوهر می‎توانند به تمام بدن یکدیگر نگاه کنند.

مسأله 2446. مرد و زنی که با یکدیگر محرمند، اگر قصد لذت نداشته باشند، می‎توانند غیر از عورت به تمام بدن یکدیگر نگاه کنند اگر چه احتیاط این است که به ما بین ناف و زانوها نگاه نکنند.

مسأله 2447. مرد نباید با قصد لذت به بدن مرد دیگر نگاه کند، و نگاه‌کردن زن هم به بدن زن دیگر با قصد لذت حرام است.

مسأله 2448. مرد نباید عکس زن نامحرم را بیندازد، و اگر زن نامحرمی را بشناسد، نباید به عکس او خصوصاً در مواردی که معرض هتک و فساد باشد نگاه کند.

مسأله 2449. اگر در حال ناچاری زن بخواهد زن دیگر، یا مردی غیر از شوهر خود را تنقیه کند، یا عورت او را آب بکشد، باید چیزی در دست کند که دست او به عورت آن مرد یا زن نرسد، و همچنین است اگر مرد بخواهد در حال ناچاری مرد دیگر، یا زنی غیر زن خود را تنقیه کند، یا عورت او را آب بکشد.

مسأله 2450. اگر مرد برای معالجه زن نامحرم ناچار باشد که او را نگاه کند، و دست به بدن او بزند اشکال ندارد، ولی اگر با نگاه‌کردن بتواند معالجه کند، نباید دست به بدن او بزند، و اگر با دست‌زدن بتواند معالجه کند نباید او را نگاه کند.

مسأله 2451. اگر انسان برای معالجه کسی ناچار شود که به عورت او نگاه کند، اشکال ندارد.

 

برای بازگشت به صفحه رساله بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

رساله توضیح المسائل حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (قدس سره)

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وبسایت منتشر خواهد شد.